Daňové zvýhodnění automobilů s pohonem na CNG a LPG
Rostoucí oblíbenost automobilů s pohonem na plyn CNG a LPG má jednoduchou příčinu. S využíváním plynového paliva je spojena značná finanční úspora – oproti klasickým benzinovým či dieselovým motorům. Cenové zvýhodnění se však netýká pouze nižší ceny pohonných hmot, ale také zajímavých daňových úlev. V tomto článku se daňovým úlevám, které jsou spojeny s jízdou na plyn, podíváme trochu „pod pokličku“.
Podíváme se blíže na spotřební daň u CNG a LPG a následně také na silniční daň u vozidel s pohonem na plyn. Některé další praktické postřehy možná načerpáte z článku Dotazy k problematice daňového zvýhodnění automobilů CNG a LPG.
Spotřební daň u CNG
Možná vás čas od času napadne: Jak je možné, že například u pohonu na CNG jsou ceny paliva o tolik nižší, než například u benzinu? Důležitým faktorem je zatížení z hlediska spotřební daně. Ta výrazným způsobem ovlivňuje cenu pohonných hmot.
Ze zákona č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů vyplývá, že pro stlačený zemní plyn (Compressed Natural Gas, CNG), který je určen pro pohon motorů, existuje značné zvýhodnění v souvislosti se spotřební daní. Konkrétní ustanovení lze nalézt v § 4, písm. a), a následně v § 6, odst. 2), kde jsou uvedeny jeho sazby.
V současné době činí až do 31. 12. 2014 sazba daně 34,20 Kč/MWh. Vezmeme-li v úvahu, že 1MWh je 94,277 m3, pak se dostaneme k velmi zajímavé hodnotě v podobě 0,36 Kč/m3. Pro srovnání: Zatížení spotřební daně u benzinu je 12,84 Kč/l a u nafty 10,90 Kč/l.
Je sice pravdou, že spotřební daně u CNG mají od uvedeného období stoupat – např. od 1. ledna 2020 bude spotřební daň činit 264,80 Kč/MWh (tj. 2,81 Kč/m3) – stále se však bude jednat o zajímavé hodnoty, které ušetří značné finanční prostředky.
Spotřební daň u LPG
Co se týče zkapalněného ropného plynu LPG, tak jak vyplývá z § 45, odst. 1, písm. e) a následně § 48, odst. 1 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, činí sazba daně 3.933 Kč/t.
To odpovídá ceně cca 2,15 Kč/l. I z tohoto údaje lze vidět, že tankovat do auta plyn LPG je oproti benzinu či naftě stále výhodné. Nejde přitom jen o momentální situaci. Jde o dlouhodobé trendy.
Silniční daň a jízda na plyn
Vláda ČR se v souvislosti s používáním automobilů na CNG nebo LPG snaží podporovat i podnikatele. Automobily s tímto pohonem jsou totiž zcela osvobozeny od platby silniční daně. To vyplývá z § 3, zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční.
Pokud tedy používáte své vozidlo k podnikání, za normálních okolností by podléhalo dani silniční. Pokud ale v rámci podnikatelské činnosti jezdíte na LPG či CNG, pak díky provozu na zmíněná paliva můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. Podmínkou je kromě výše uvedeného to, aby vozidlo nepřesáhlo nejvýše povolenou hmotnost 12 tun.
Suma sumárum
Přemýšlíte-li stále, zda se automobil na CNG či na LPG vyplatí, věříme, že tento článek vám toto rozhodování usnadní. V současné době nepředstavuje přestavba automobilů žádný problém. V nabídkách předních automobilek zároveň stále přibývají modely vozidel, které jsou jedním z těchto způsobů pohonu vybaveny již od výrobce. Reakce na zvyšující se poptávku je tedy zřejmá.
Dalšího snížení svých výdajů při provozu vozidla s pohonem na LPG / CNG účinně dosáhnete efektivním řízením svého vozidla a používáním značkového aditiva do LPG/CNG. Pokud ještě váháte s přesedláním na LPG/CNG, podívejte se, kolik při tankování plynu ušetříte ve srovnání s benzinem a naftou:
Článek byl publikován dne 26. 3. 2013
|